Jeśli uważasz, że psycholog będzie pomocny w osiągnięciu Twoich celów, ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu przed wizytą, aby upewnić się, że uzyskasz jak najwięcej korzyści z każdej sesji. Pomoże to zarówno Tobie, jak i psychologowi, ponieważ kiedy nadejdzie czas spotkania, będziecie mogli skupić się na omówieniu i przepracowaniu problemów, zamiast przygotowywać się do nich. Poniższe wskazówki mogą pomóc w przygotowaniach.
O czym powinieneś pamiętać?
Pierwszą rzeczą, którą pacjent powinien zrobić przed wizytą, jest spisanie objawów i wszelkich innych informacji, które uzna za ważne, aby podzielić się nimi z psychologiem. Taka wizyta może być stresująca, więc dobrze wszystko mieć zapisane, aby nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach.
- Zapisz objawy, których doświadczasz
- Zapisz uczucia i emocje, których się doświadcza
- Zapisz, kiedy się pojawiły (np. po jakimś wydarzeniu lub sytuacji)
- Napisz, co próbowałeś zrobić, aby im pomóc (leki, sesje terapeutyczne)
- Czy to zadziałało? Jeśli tak, to na jak długo? Jeśli nie, dlaczego? Co pogorszyło lub poprawiło sytuację?
Przydatna będzie również lista wszystkich przyjmowanych leków, suplementów i witamin, jak również informacje o wszelkich przebytych chorobach, w tym również operacjach. Umawiając się na wizytę, pamiętaj, by powiedzieć, czego szukasz – czy jest to po prostu ktoś, kto wysłucha i potwierdzi twoje uczucia, czy też ktoś, kto może zaoferować konkretne rozwiązania, które poprawią twoje życie. Pamiętaj też, że psychologowie nie są magikami. Choć bardzo by tego chcieli, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego!
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Dobry psycholog będzie chciał wiedzieć o tobie wszystko, także rzeczy, które niekoniecznie wydają ci się ważne. Jeśli nie czujesz się komfortowo, dzieląc się czymś z psychologiem, lub jeśli wiedza o tym byłaby dla niego przydatna, ale nie wspomniałeś o tym podczas sesji, zanotuj to i porusz ten temat podczas następnej wizyty. Rozmowa pozostanie między wami.